2016

SHERLOCK HOLMES

Hned po vysvědčení jsme se vypravili do Orlických hor na chatu Radost, strávit tam deset dní na táboře se Sherlockem Holmesem. Detektivní celotáborová hra prověřila u dětí jejich pozornost, postřeh, logické myšlení a ukázala jim mnoho zajímavých činností, jako třeba odlévání sádry nebo snímání otisků prstů, přinesla logické hádanky a prověření detektivní spolupráce. Po několikadenním zacvičení měli detektivové Sherlokologové možnost pátrat spolu po únosci královny Viktorie, která krátce předtím navštívila náš tábor, a poté se podíleli na odhalení velkého šéfa londýnského podsvětí. Celý tábor provázelo příjemné počasí, skvělý jídelníček a další zajímavý program. Vydali jsme se na výlet do Deštného a do sedloňovského Alpinia, hráli jsme netradiční sporty na hřišti i na trávě a objevovali jsme svět deskových her. Nechyběla ani kytara, zpívání a táborák. Rodičům jsme průběžně posílali fotky, aby věděli, jak se máme dobře. Díky patří především vedoucím Zitě, Aničce, Erže a Honzovi, kteří svůj čas věnovali nejen přípravě programu a jeho realizaci, ale také provozním záležitostem. Na dovolenou s námi také vyjela Jana Bahníková se synem a částečně se také podílela na přípravě programu, protože jí to prostě nedá… Děkujeme všem.

Eva Jenčíková, hlavní vedoucí

ŘÍČKY 2016

... a je už zase konec. 11 dní nabitých akcí proběhlo jako už mnohokrát na horské chalupě v Říčkách. Jsme tam už jako doma, a přesto je to vždycky trochu jiné. Letos jsme se kromě tancování, kdy jsme doháněly kondičku a zkoušely nové variace, věnovaly zvířecí tématice. Vrch Zakletý byl letos skutečně zakletý a vrchol zdolaly jen zdatné „samice“, kdežto „samečci“ uvázli pod vrcholem a pouze čekali, jestli se jejich vylosované protějšky vrátí, protože díky bouřce zůstaly lapené na vrcholu v nově zbudovaném občerstvení. Dobře to dopadlo a večer nám zvířecí páry předváděly namlouvací tance. Veškeré činnosti na táboře mají svá pojmenování a modré šílenství znamenalo, že se konal velkolepý sběr modrých kulatých kuliček, kterými se potom plnily blbouny. Jako už tradičně, manufaktura se snažila uspokojit poptávku, ale některé jedlice se dožadovaly porcí od 4 knedlíků nahoru a vznikaly vážné obavy, že vedoucí budou o chlebu a vodě. K tradičním večerům patří i modeling – rafinované účesy, neuvěřitelné módní kreace, kočičí chůze na mole a představování modelek. Jako mávnutím proutku se však líbezné slečny změnily v pašeráky a šly na pašeráckou stezku. Nevyhnul se nám ani celodenní výlet za sýcem, který sídlí na Anenském vrchu, okořeněný povídačkou o krásné Gertrudě, jejím nerudném manželovi Hanzovi a milenci Helmutovi, zakončený tajuplnými „sýcovinami“. Bylo toho hodně, o čem by se dalo psát, pokud vás zajímá, co měly tábornice a jejich vedoucí v hlavě při letošním pobytu, podívejte se na stránky www.Cigiricky.wz.cz nebo https://www.facebook.com/TanecniTaborRicky/, naše fotky a videa vám to poví. Dana Černohousová, hlavní vedoucí tábora

ROSEGIRLS 2016

Letní taneční tábor „Putování s Olafem“ se uskutečnil v termínu od 2. 7. do 9. 7. 2016 v prostorách DDM a zúčastnilo se ho 24 dětí ve věku od 5 do 12 let. Jednalo se především o děti z tanečního kroužku Rosegirls. První den byly rozděleny do tří týmů, ve kterých po celou dobu usilovaly o získání všech indicií, které je poslední den zavedly k místu, kde se ukrýval sladký poklad. Celý týden byl pro děti přichystán bohatý program, pohybové hry, tvoření, tančení,

stopovaná, celodenní hry v týmech, opékání špekáčků, výlet do častolovické ZOO a proběhla i volba Miss tábora, kterou hodnotila přísná porota ze Španělska, Číny, Ameriky, Turecka a Havaje, děti si připravily volnou disciplínu, promenádu v plavkách a přehlídku moderního oblečení. Celým táborem je provázely postavy z Ledového království Olaf, Elsa, Anna a Sven. Všichni jsme si to užili a vraceli se domů plní zážitků. Již nyní se těšíme na další taneční tábor.

Lenka K., Lenka R. Míša D., Anet, Beky a Péťa

BOB A BOBEK

Třetí prázdninový týden se 31 táborníků vydalo na cestu po světě společně s Bobem a Bobkem pomocí klobouku kouzelníka Pokustóna. Společně jsme navštívili USA, Čínu, Brazílii, kde jsme měli možnost zúčastnit se Olympijských her. Po doletu do Egypta jsme měli tu čest setkat se s mumií. V Texasu jsme zkoušeli život tamních farmářů a poslední den jsme v Austrálii potkali klokany. Všude na nás čekalo dobrodružství, se kterým jsme si ale hravě poradili. Bob i Bobek se těší na další společný let. Děkujeme všem vedoucím a instruktorům: Zitě, Marťe, Filipovi, Honzovi, Lucce, Nelče a Evče za pestrý program pro děti.

Jana Bahníková, pozorovatel

MIMONI 2016

Ve dnech 24. – 29. 7. se v prostorách DDM Týniště nad Orlicí konal pobytový tábor Mimoňov, kterého se zúčastnilo 29 dětí od předškolního věku do čtvrté třídy. Hned první dopoledne za námi přišel Gru a přímo před našima očima nám Vector ukradl Slunce. Pomocí indicií, které nám nosili různí Mimoni (např. Mimoň Muzikant, Mimoň Sportovec, Mimoň Biolog nebo Mimoň Hvězdář) jsme nakonec Vectora i ukradené Slunce objevili.

Během šestidenního pobytu jsme najeli na kole spoustu km, zkusili si, jaké je to být týden bez rodičů, naučili se spoustu nových věcí a získali nové kamarády.

Velké poděkování patří vedoucím Monče, Davidovi a Filipovi a pomocníkům Fíce, Lucce, Lucce, Terezce a Vojtovi. Děkujeme také GC za možnost vyzvedávat si u nich obědy.

Jana Bahníková, hlavní vedoucí

CHORVATSKO 2016

Rok se s rokem sešel a Biograd na Moru, ve slunném Chorvatsku, znovu okupován byl týnišťskými táborníky. Ve dnech od 22. 7. – 1. 8. 2016 se jako velká voda z čista jasna do kempu Soline přihnali. Pod vedením táborových vedoucí a rozděleni do týmů, zde spoustu her na všestranný rozvoj hráli. Trénovat mozkové závity, prokázat fyzickou zdatnost, bystrost, postřeh, ale také týmového ducha a pravidla fair-play osvojit si děti musely. Celé dny v moři táborníci trávili a spoustu mořských příšer lovili, avšak úrazů poskrovnu bylo! Než jsme se rozkoukali, půlka pobytu ubyla, a na výlet přišel čas. A proto volba padla na zdatnou kapitánku na fortelné lodi zvané „Ford Zadar“. Za drobný peníz poskytla nám své služby a vzala celou naši posádku na příjemnou plavbu až k ostrovu Pašman, kde loď své kotviště našla. Mezi vodními radovánkami a pobytem v zátoce, pohoštění téměř až královského dostalo se nám a na koupání a potápění na širém moři zakončil plavbu naši.

Po návratu do Biogradu znovu v programu pokračovalo se, avšak děti i volného času měly dostatek, takže na dárky a večerní vycházky spojené s nákupy se dostalo. Ač všem nám to bylo líto, poslední den pobytu se nachýlil a bylo opět nutné Chorvatsku dáti sbohem. Předtím ještě na vyhlášení výsledků táborových her a rozdání odměn a diplomů došlo.

Závěrem také rádi bychom poděkovali kuchařskému týmu, který obětavě a skvěle po celý pobyt vařil nám. A to jest vše milí čtenáři, víc již není co říci. Snad jen zbožné přání vyjádřit můžeme, že snad příští rok se opět shledáme tam, na pobřeží Jadranu pod horkým letním sluncem.

Tomáš Haupt, Jana Kalousová, Markéta Syrová, Marek Kohout a Lenka Reslová

LETEM MÓDNÍM SVĚTEM 2016

Ve dnech 1. – 5. srpna 2016 proběhl v DDM Sluníčko příměstský tábor, jehož náplň se nesla především v duchu výtvarných aktivit seznamujících malé účastníky se světem módy. Mladí návrháři měli možnost své módní návrhy převést do reality prostřednictvím papíru. Na samém závěru tábora vyměnili účastníci svou roli módního návrháře za práci modelky/modela a v realizovaném návrhu se vyfotili. Výsledky jejich kreativní práce můžete až do začátku měsíce září shlédnout ve výstavním sálu Knihovny Města Týniště nad Orlicí.

Klára Zářecká, hlavní vedoucí

PŘED OPONOU ZA OPONOU 2016

Ve dnech 7. – 13. 8. se v DDM uskutečnil již tradiční umělecky zaměřený tábor Před oponou za oponou. Asi polovinu účastníků tvořili členové DS Poškoláci. Hlavní náplní tábor bylo nacvičení divadelního představení, které děti v sobotu předvedly svým rodičům a známým. Skupina pod vedením Erži Klimešové si připravila příběh o narození a životě emocí. Skupina Moniky Vodové zahrála scénku o tom, jak emoce zasahují do našich životů. Skupina nejstarších herců s Janou Bahníkovou si připravila vyprávění několika lidí, kteří žijí v odlišných dobách, a přesto se vzájemně ovlivňují.

Kromě chystání divadelního představení jsme na táboře stihli i celodenní výlet, konkurz, ateliéry s uměleckým zaměřením, focení portrétů nebo kurz společenských tanců.

Jana Bahníková, hlavní vedoucí

Tom & Jerry

Možnost načít poslední čtvrtinu prázdnin na příměstském táboře dostali děti ve věku 7-11 let. Tématem tohoto tábora byl známý animovaný seriál pro děti Tom a Jerry. Děti se v hned prvních minutách tábora setkali s hnědým myšákem Jerrym, kterému museli dokázat svou šikovností, že i oni klidně mohou být týden myšákem nebo myškou. A tím začal pětidenní boj o ten sebemenší kousek sýra. A jak řekla hlavní vedoucí, čím víc děr má, tím je lepší. Ale pozor, šedý kocour Tom číhal za každým rohem. Ale tento týden zůstal o hladu. Myšáci si vytvořili vlastní bodovací průkazy, deníčky, do kterých si zapisovali zážitky a krásná táborová trička, jak jinak v barvě sýra.

Jerry ale nebyl jen kamarád, uměl i pozlobit nebo naopak potřeboval pomoci z maléru. Děti si vyzkoušeli stopovací hru okořeněnou několika šiframi, když se zdálo, že se Jerry ztratil. Jednou dokonce přišel bílý a děti měly co dělat, aby našly jeho správnou barvu. 
V programu nechyběly sportovní aktivity, hudební, dramatické i výtvarné bloky. V odpoledním klidu byly k dispozici deskové a karetní hry. Nechybělo ani promítání seriálu.

 

Děkujeme všem 25ti účastníkům

Tým vedoucích – Anička, Jana, Filip, Honza, Anetka, Natálka a Vojta.

 

Volejbalové soustředění

Volejbalové soustředění,na téma Vzhůru do oblak začalo v úterý 23.srpna okolo 8 hodiny ránní. Děti se shromáždily v Domě dětí a mládeže,kde probíhalo celé naše volejbalové soustředění.Po jejich příjezdu jsme se společně vydali na stadion,kde probíhaly všechny naše tréninky. Tréninky jsme měli 2x denně,ráno a odpoledne.Dívky byly rozdělené na dvě skupiny,starší a mladší.Každá skupina se zaměřila na něco jiného.Starší holky se učily hlavně přebíhat v průběhu hry a ti mladší se učily odbíjet bagrem. Většinu času jsme trávili na stadionu,ale také ve Sluníčku, kde jsme vyráběli,hráli hry a odpočívali. V průběhu týdne jsme se jeli vykoupat do řeky.V sobotu jsme se zúčastnili volejbalového turnaje v Náchodě a poprvé si děvčata vyzkoušela přebíhání.Na turnaji bylo celkem 10 týmů a holky se umístily na krásném 5.místě. Poslední den našeho soustředění jsme měli trénink a odpoledne turnaj v Mölkách,Kubbu a ……,kde si zahráli rodiče a sourozenci všech dětí. Účel tohoto soustředění byl,aby se každý naučil něco nového a to se povedlo.
Tereza Nyčová
 
 

 


Kontakt

Dům dětí a mládeže, Týniště nad Orlicí, příspěvková organizace

Mírové náměstí 271
51721 Týniště nad Orlicí


725435731 - Jana Kalousová (ředitelka)
725435732 - Eva Jenčíková (akce a dílny)