Tábory a víkendové akce 2010

POTÁBOROVKA - Včelí medvídci mezi indiány

 

8.-10. 10. 2010 se v DDM Sluníčko konala již tradiční akce – podzimní víkend pro děti, které byly na našich letních příměstských táborech. Tématem byl i letos táborový mix – včelí medvídci zavítali mezi indiány. Hned poté, co po počátečních neshodách zakopali válečnou sekeru a vykouřili dýmku míru, jsme se pustili do pestrého programu: upekli jsme si duhovou buchtu na snídani a vyřádili se při pexesiádě. Potom už jsme ale rychle zalezli do spacáků, protože v sobotu nás čekal velký výlet do bazénu v Rychnově nad Kněžnou a hrátky ve zdejším zámeckém parku. Vyrobili jsme i indiánské koláže – dekorace, které potěší babičky a dědečky z Geriatrického centra při jejich indiánském dni. V neděli jsme potom při velké stopované ve městě prověřili nejen stopovací schopnosti všech zúčastněných, ale i rychlost, hbitost a postřeh. Víkend nám velmi rychle utekl a všichni se již těšíme, až se sejdeme na nějaké další akci – třeba na podzimním táboře ve Dvoře Králové.

 Poděkování patří všem vedoucím a praktikantům, kteří se podíleli na tvorbě programu a jeho realizaci – Kátě, Jirkovi, Kačce, Kahu, Zitě, Monice, Aničce a v neposlední řadě kuchařskému komandu ve složení Jana Kalousová ml. a Petr Procházka.

 Eva Jenčíková a Jana Tichá

 

 

 

1. a 2. PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR - VČELÍ MEDVÍDCI a PUČMELOUD

Na začátku července jsme se ve Sluníčku potkali s Čmeldou, Brumdou, jejich čmeláčí maminkou, broukem Kvapníkem, stonožkou, beruškou a Pučmeloudem na táboře určeném pro děti do 3. třídy.

Budova DDM byl náš domeček, zahrada loukou a vše okolo velký svět, do kterého jsme vyráželi na křídlech, resp. na kolech. Inspirací a motivací nám byly nádherné pohádky včelích medvídků, které jsme si pouštěli jako večerníček, ale také jsme je poslouchali na CD. Malí čmeláčci zjistili, co všechno nám roste na louce, jaký je kroupový den, co je fialové překvapení a že není proč bát se Pučmelouda.

Užili jsme si báječných 10 dní, ve kterých nás trochu připékalo sluníčko, takže na programu bylo i koupání a vodní hrátky na zahradě. Navštívili nás také astronomové z Rumburka a připravili si skvělý pořad o hvězdách přesně pro nás.

Velké poděkování patří naší dvojici kuchařek, Janě Kalousové ml. a st., které nás celý tábor rozmazlovaly vynikajícím jídlem a samozřejmě celému týmu vedoucích a praktikantů Janě, Ondrovi, Kačce, Káťe, Zitě, Monice a Anče, kteří připravovali a realizovali program celého tábora.                                                                    

Eva Jenčíková, hlavní vedoucí tábora

 

3. PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR - INDIÁNI

Ve dnech 15. 8. – 20. 8. 2010 se v DDM Sluníčko konal třetí příměstský tábor, tentokrát v indiánském duchu. Děti byly rozřazeny do kmenů, pro které po celý týden získávaly body a odměny. Dohlíželi na ně naši vedoucí a praktikanti – náčelníci kmenů, kterým patří velký dík za bezproblémový chod celého tábora. Náčelníkem kmene Čerokijů byla Kateřina Rulfová - Huňatý vlk, za kmen Hopiů bojoval Jiří Linhart - Velký had, kmeni Pimů šéfovala Zita Forejtková - Postřelená sova, o kmen Vintuů se starala Helena Vorlová - Usměvavá hyena a Anča Jenčíková - Spící havran a náčelníci v kmeni Apačů byly Lenka Tichá - Tichý sokol a Martina Kumpoštová - Silný medvěd.

Během indiánského týdne ve velmi proměnlivém počasí si malí indiáni vyrobili čelenky, náhrdelníky, lapač snů nebo větrník, ale také si sami obarvili opravdový totem a zvládli Velký indiánský víceboj, který obsahoval střelbu z luku, hod oštěpem, uzlování i poznávání přírodnin. Každé ráno navíc dostávali úkol od šamana, který museli do večera téhož dne co nejlépe splnit. Naučili se také zaznamenávat počasí, spali ve stanech a lovili bizony. Za každý svůj úspěch získávali indiánská razítka do kmenových bodovacích plánů, aby za ně na konci mohli získat indiánskou odměnu – ovšem jenom pokud rozluštili, kde ji najít.

Poděkování náleží kromě vedoucích a praktikantů také našim dvěma kuchařkám – Janě Kalousové a Janě Kalousové mladší, od nichž dětem opravdu chutnalo - a horolezcům za zpestření programu.

 

Dětské zápisy v deníčcích:

Včera jsme chodili ve městě a plnili úkoly. Nejvíc se mi líbil úkol „Koupit šamanovi dárek“ a koupili jsme mu medvídka na balonku a hamburger. Odpoledne jsme jeli na kolech do Čestic.

                                                                                              Šimon

Dohráli jsme náhodu, běhali jsme na rozcvičce, potiskali jsme trička, měli jsme úkol od šamana, abychom dali vedoucím kolíček.

                                                                                              Kuba

Hráli jsme „Který indián je nejchytřejší“, jeli jsme na nákup, spali jsme ve stanu.

                                                                                             Žanda

 Jana Tichá, hlavní vedoucí tábora

 

MINIVOLEJBALOVÉ SOUSTŘEDĚNÍ - ŠMOULOV

Letošní minivolejbalové soustředění se konalo ve Sluníčku, resp. na palubě nesmírně vesmírné kosmické rakety SÍČKOLUN, na kterou pozval malé Šmoulíky taťka Šmoula.

Během týdne jsme přistáli na drsné, šílené, líné a vzorné planetě, kde jsme se seznámili s fialovými, žlutými, zelenými a oranžovými kamarády Šmoulíky. Na každé planetě jsme se něco nového naučili nebo vyzkoušeli. Celý týden jsme samozřejmě hlavně trénovali na stadionu hru Šmoulejbal, která je nápadně podobná našemu volejbalu J.

Šmoulíci si sami vařili snídaně a večeře, o obědy se nám postarala báječná dvojice Lenka Jandová a Jana Kalousová ml., kterým tímto moc děkujeme. Poslední odpoledne jsme uspořádali Šestiapůlbojík pro rodiče se Šmoulíky a byli svědky mnoha heroických výkonů J. Po opečení večerních buřtíků většina dětí odešla s rodiči domů a malý zbytek si užil poslední noc s hrami v DDM. Poděkování patří Janě Tiché, Kačce Jenčíkové, Kátě Jiroutové, Anče Jenčíkové, Kláře Křížkové, Michaele Křišťanové a Lucce Školníkové z týmu starších děvčat, které pomáhaly s programem.

Od září začínáme hrát krajský přebor minivolejbalu a mladší žákyně, tak nám držte při sbírání zkušeností palce! 

Děkujeme také správci stadionu p. Jaroslavu Pokornému za vstřícnost.                                                                             Eva Jenčíková, vedoucí soustředění

 

 

 Kontakt

Dům dětí a mládeže, Týniště nad Orlicí, příspěvková organizace

Mírové náměstí 271
51721 Týniště nad Orlicí


725435731 - Jana Kalousová (ředitelka)
725435732 - Eva Jenčíková (akce a dílny)